ukrycie adresu email

Czasem zastanawiamy się skąd nagle pojawia się w naszej skrzynce duża ilość spamu ? W jaki sposób nasz adres email dostał się do bazy danych spamera? Najczęściej wina leży po naszej stronie, popełniliśmy błąd podając niezabezpieczony adres na stronie WWW lub na grupie dyskusyjnej. Strony WWW oraz archiwum usenetu jest systematycznie przeszukiwane przez programy spamerów. Robot tego programu wyszukuje w tekście adresy email i dopisuje je do swojej bazy danych. Adres rozpoznawany jest jako każdy ciąg znaków zawierający znak @ czyli tzw. małpkę lub ciąg: mailto:.

Jest wiele sposobów aby oszukać SPAM BOTy, oto kilka z nich:

Użycie grafiki

Adres można umieścić na stronie w formie obrazka, jest on czytelny przez internautów a nierozpoznawalny przez programy skanujące. Jako obrazek można dać cały adres lub tylko sam znak @ [at] . Jest to skuteczne zabezpieczenie, jednak utrudnia użytkownikom wysyłanie wiadomości bo muszą adres ręcznie przepisać.

Dodanie odspamiacza

To bardzo popularny sposób zabezpieczenia adresu, zwłaszcza gdy nie mamy dostępu do kodu strony, tak jak np. wysyłając post na grupę dyskusyjną. Często spotyka się adresy w których zastąpiony jest znak @ ciągiem: [at] lub zamiast kropek w adresie są ciągi: [kropka].

przykłady takich adresów to: nazwa[at]domena.pl lub nazwa@domena[kropka]pl 

Dla czytających ten adres jest oczywistym, że musi zastąpić podane ciągi odpowiednim znakiem. Niestety ten sposób jest na tyle popularny, że niektóre roboty automatycznie zamieniają ciągi na odpowiedni znak. Lepiej stosować nietypowe sposoby np.:

nazwa@domena.USUNTO.pl 

USUNTOnazwa@domena.pl 

nazwa@NOSPAMdomena.pl 

nazwa AT domena KROPKA pl

Zasadą jest jednak aby człowiek czytający ten adres domyślił się że musi go poprawić, bo w przeciwnym razie nie dojdzie do Ciebie żadna wiadomość.

Zamiana kodowania znaków na ASCII

W kodzie strony można zastąpić znaki kropki i @ ich odpowiednikiem a kodzie ASCII. Przykładowa znak @ można zastąpić kodem:  @ Przeglądarka automatycznie zastąpi ten kod na czytelny. Przykład: nazwa@domena.pl w kodzie strony jest zastąpiony nazwa@domena.pl  .

Nie jest to sposób na 100% pewny bo niektóre roboty zamiast znaku @ szukają ciągu: mailto: i zapiszą ten adres do bazy prawidłowo.

JavaScript

Najskuteczniejszą ochronę przy zachowaniu klikalności adresu umożliwia wypisanie go przy użyciu JavaScriptu . Adres jest składany z kilku członów bezpośrednio w przeglądarce odbiorcy więc robot skanujący kod html strony nie znajduje adresu. przykład kodu w JawaScript gotowego do wklejenia na stronie, Trzeba tylko zmienić nazwy w user i site:

<SCRIPT language="JavaScript" type="text/javascript">
user = "nazwa";
site = "domena.pl";
document.write('<a href=\"mailto:'+user+'@'+site+'\">');
document.write(user+'@'+site+'<\/a>');
</SCRIPT>

A tak wygląda efekt tego kodu na stronie WWW:

Aby zapewnić ochronę 100% kod można bardziej skomplikować, aby adres był składany z większej ilości kawałków lub zastosować bardziej skomplikowany algorytm.

Ta metoda ma tylko jedną wadę, że jeśli użytkownik w swojej przeglądarce ma wyłączoną obsługę JavaScript to adresu wcale nie zobaczy. Według statystyk wynika, ze dotyczy to około 1% przeglądarek.

Zamiast adresu formularz

Jeśli nie chcemy otrzymywać wiadomości w HTML-u oraz załączników, dobrą ochroną adresu jest zastąpienie go formularzem kontaktowym. Gotowe formularze można pobrać u wielu operatorów naszych kont WWW. W Internecie można znaleźć wiele stron oferujących kod formularza do wklejenia na stronie.

Stosowanie pułapki na roboty

Dobrą metodą na harvestery skanujące strony w poszukiwaniu adresów jest zastawienie na nie pułapek. Można na swojej stronie podać link do strony na której są tysiące zmyślonych adresów, robot przejdzie po liku do tej strony i wypełni swoją bazę danych bezużytecznymi adresami. Takiej bazy nie da się już nikomu sprzedać, a czyszczenie jej ręcznie jest nieopłacalne. Dodatkowo na takiej pułapce może być link do dalszych stron tworzonych dynamicznie więc robot się zapętli i nie pójdzie dalej po innych linkach. Ta forma ochrony zalecana jest gdy chcemy chronić na swojej stronie adresy email innych osób, które podaja je przez formularze, księgi gości, itp.

Gotowa pułapka jest >> TUTAJ <<. Sprawdź, że po każdym przeładowaniu strony adresy się zmieniają, a link na dole odsyła do kolejnych niekończących się stron z adresami.

Najprostszym sposobem na ochroną swojej strony jest dodanie na niej linku do tej pułapki. Strona ta ma atrybut NOINDEX więc nie zaśmieca wyszukiwarek.